  • RE96MSR-062
RE96MSR-062
advertisement
Manufacturer No:
RE96MSR-062
HK JDW NO:
862-RE96MSR-062
Package:
Datasheet:
RE96MSR-062
Description:
CONN DIN HDR 96POS PCB RA GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RE96MSR-062
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Material - Insulation
    Polycarbonate, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    RE96
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    96
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Female
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Style
    1
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    2A
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Max Current Rating
    2.5A