  • RE0402DRE071K27L
RE0402DRE071K27L
advertisement
Manufacturer No:
RE0402DRE071K27L
HK JDW NO:
898-RE0402DRE071K27L
Datasheet:
RE0402DRE071K27L
Description:
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 1.27kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RE0402DRE071K27L
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.27kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm