  • RE0402BRE0731K6L
RE0402BRE0731K6L
advertisement
Manufacturer No:
RE0402BRE0731K6L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RE0402BRE0731K6L
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RE0402BRE0731K6L
Description:
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 31.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RE0402BRE0731K6L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RE
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    31.6kOhm