  • RDER72E102K2M1A11A
RDER72E102K2M1A11A
advertisement
Manufacturer No:
RDER72E102K2M1A11A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RDER72E102K2M1A11A
Package:
Dipped
Description:
RDE 1nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Quantity:
In Stock : 3990
Step5Bar-code shipping tag
RDER72E102K2M1A11A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    RDE
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    3.15mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2012
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    5.0038mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.5mm