  • RDER71H332K0K1H03B
RDER71H332K0K1H03B
advertisement
Manufacturer No:
RDER71H332K0K1H03B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RDER71H332K0K1H03B
Package:
Radial
Description:
RDE 3300pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 714
Step5Bar-code shipping tag
RDER71H332K0K1H03B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RDE
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    1610
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.5mm