  • RDER71E104K0P1H03B
RDER71E104K0P1H03B
advertisement
Manufacturer No:
RDER71E104K0P1H03B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RDER71E104K0P1H03B
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
RDER71E104K0P1H03B Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
RDER71E104K0P1H03B Features
a size/dimension of 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
RDER71E104K0P1H03B Applications
There are a lot of Murata Electronics RDER71E104K0P1H03B applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
RDER71E104K0P1H03B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RDE
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2010
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    2.5mm