  • RDED72E683K2M1C11A
RDED72E683K2M1C11A
advertisement
Manufacturer No:
RDED72E683K2M1C11A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RDED72E683K2M1C11A
Package:
Radial
Description:
68nF Ceramic Capacitor 10% -33/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 11870
Step5Bar-code shipping tag
RDED72E683K2M1C11A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -33/+22% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7T
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    3.15mm
  • Height Seated (Max)
    5.9944mm
  • Length
    5.5118mm
  • Width
    4mm