  • RDE5C1H121J0M1H03A
RDE5C1H121J0M1H03A
advertisement
Manufacturer No:
RDE5C1H121J0M1H03A
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RDE5C1H121J0M1H03A
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
RDE5C1H121J0M1H03A Overview
A 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.A voltage of 50V can be used for operation.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
RDE5C1H121J0M1H03A Features
a size/dimension of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
RDE5C1H121J0M1H03A Applications
There are a lot of Murata Electronics RDE5C1H121J0M1H03A applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
RDE5C1H121J0M1H03A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    RDE
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    1610
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.5mm