  • RDC3072D12
RDC3072D12
advertisement
Manufacturer No:
RDC3072D12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-RDC3072D12
Package:
7-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
RDC3072D12
Description:
XP POWER RDC3072D12 Isolated Board Mount DC/DC Converter, DIP, Through Hole, Fixed, 140 V, 36 V, 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RDC3072D12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module, 6 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    RDC (30W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    Railway
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Depth
    50.8mm
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    1.25A
  • Output Current
    1.25A
  • Output Power
    30W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Voltage - Output 2
    -12V
  • Current - Output 1
    1.25A
  • Max Output Power
    30W
  • Nominal Output Voltage
  • Current - Output 2
    1.25A
  • Max Input Voltage (DC)
    140V
  • Min Input Voltage (DC)
    36V
  • Height
    10.16mm