  • RDC2072D15
RDC2072D15
advertisement
Manufacturer No:
RDC2072D15
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-RDC2072D15
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
RDC2072D15
Description:
RDC2072D15 datasheet pdf and DC DC Converters product details from XP Power stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RDC2072D15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    RDC (20W)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.42 H 50.8mmx25.4mmx10.6mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    Railway
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Depth
    50.8mm
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Max Output Current
    670mA
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Current - Output (Max)
    670mA 670mA
  • Output Power
    20W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Voltage - Output 2
    -15V
  • Current - Output 1
    670mA
  • Max Output Power
    20W
  • Current - Output 2
    670mA
  • Max Input Voltage (DC)
    140V
  • Min Input Voltage (DC)
    36V
  • Height
    10.668mm