  • RCWP1100100KFKS3.
RCWP1100100KFKS3.
advertisement
Manufacturer No:
RCWP1100100KFKS3.
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-RCWP1100100KFKS3.
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 100kOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RCWP1100100KFKS3.
    Select All
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Working Voltage
    75V
  • Size Code
    1010
  • Rated Temperature
    70°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%