  • RCWE0612R510FKEA
RCWE0612R510FKEA
advertisement
Manufacturer No:
RCWE0612R510FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCWE0612R510FKEA
Package:
0612 (1632 Metric)
Datasheet:
RCWE0612R510FKEA
Description:
RCWE Series, Thick Film, 510mOhms, 1W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCWE0612R510FKEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0612 (1632 Metric)
  • Supplier Device Package
    0612
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCWE
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    510mOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    3.2004mm