  • RCV08058M20JNEA
RCV08058M20JNEA
advertisement
Manufacturer No:
RCV08058M20JNEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCV08058M20JNEA
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RCV08058M20JNEA
Description:
RCV Series, Thick Film, 8.2MOhms, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCV08058M20JNEA
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package
    0805
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    RCV
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    8.2MOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    400V
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.25mm