  • RCS040211K0JNED
RCS040211K0JNED
advertisement
Manufacturer No:
RCS040211K0JNED
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCS040211K0JNED
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RCS040211K0JNED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCS040211K0JNED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
    0402
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCS e3
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    11kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm