  • RCQ75110S15
RCQ75110S15
advertisement
Manufacturer No:
RCQ75110S15
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-RCQ75110S15
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
RCQ75110S15
Description:
DC-DC CONV, RAILWAY, 75W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCQ75110S15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~35°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    RCQ (50W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Max Power Dissipation
    75W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    160V
  • Max Output Current
    5A
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Output Power
    75W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Current - Output 1
    5A
  • Max Output Power
    75W
  • Max Input Voltage (DC)
    160V
  • Min Input Voltage (DC)
    66V
  • Height
    12.7mm