  • RCP2512B180RGEA
RCP2512B180RGEA
advertisement
Manufacturer No:
RCP2512B180RGEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCP2512B180RGEA
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
RCP2512B180RGEA
Description:
RCP Series, Thick Film, 180Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCP2512B180RGEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Supplier Device Package
    2512
  • Operating Temperature
    -65°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCP
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    180Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    3.5W
  • Max Power Dissipation
    22W
  • Height
    635μm
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    3.1496mm