  • RCP1206W100RGEB
RCP1206W100RGEB
advertisement
Manufacturer No:
RCP1206W100RGEB
HK JDW NO:
873-RCP1206W100RGEB
Datasheet:
RCP1206W100RGEB
Description:
RCP Series, Thick Film, 100Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8979
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RCP1206W100RGEB
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
  • Tolerance
    ±2%
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    100Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    2.4W
  • Power Rating
    2.4W
  • Max Power Dissipation
    11W
  • Depth
    1.52mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm
  • Length
    3.0988mm
  • Width
    1.524mm