  • RCP1206B180RGTP
RCP1206B180RGTP
advertisement
Manufacturer No:
RCP1206B180RGTP
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCP1206B180RGTP
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RCP1206B180RGTP
Description:
RCP Series, Thick Film, 180Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCP1206B180RGTP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Supplier Device Package
    1206
  • Operating Temperature
    -65°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCP
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    180Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    2.4W
  • Max Power Dissipation
    11W
  • Height
    635μm
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm
  • Length
    3.0988mm
  • Width
    1.524mm