  • RCL1225160KJNEG
RCL1225160KJNEG
advertisement
Manufacturer No:
RCL1225160KJNEG
HK JDW NO:
873-RCL1225160KJNEG
Package:
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Datasheet:
RCL1225160KJNEG
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 160kOhm, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RCL1225160KJNEG
  • Package / Case
    Wide 2512 (6432 Metric), 1225
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    160kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
    2512
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm