  • RCL1218240KJNEK
RCL1218240KJNEK
advertisement
Manufacturer No:
RCL1218240KJNEK
HK JDW NO:
873-RCL1218240KJNEK
Datasheet:
RCL1218240KJNEK
Description:
RCL Series, Thick Film, 240kOhms, 1W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RCL1218240KJNEK
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    240kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    1W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    1W
  • Case Code (Metric)
    3246
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    4.6mm