  • RCD-24-0.70/SMD/OF
RCD-24-0.70/SMD/OF
advertisement
Manufacturer No:
RCD-24-0.70/SMD/OF
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RCD-24-0.70/SMD/OF
Package:
6-SMD
Description:
LED Drivers Power Supplies 0.7A LED-Driver REG 4.5-36Vin 2-35Vout
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCD-24-0.70/SMD/OF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.004lb 1.81g
  • Operating Temperature
    -40°C~71°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    LIGHTLINE RCD-24
  • Size / Dimension
    0.87Lx0.49W x 0.33 H 22.1mmx12.6mmx8.5mm
  • Feature
    Remote On/Off, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cULus
  • Efficiency
    96%
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Max Output Current
    700mA
  • Voltage - Output 1
    35V
  • Max Supply Voltage
    36V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Nominal Supply Current
    700μA
  • Power Dissipation
    800mW
  • Output Power
    25W
  • Voltage - Output
    2V~35V
  • Topology
    Buck
  • Current - Output 1
    700mA
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Height
    8.382mm