  • RC28F256P30B85A
RC28F256P30B85A
advertisement
Manufacturer No:
RC28F256P30B85A
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-RC28F256P30B85A
Package:
64-TBGA
Datasheet:
RC28F256P30B85A
Description:
1.81.8/3.3V V StrataFlash™ Memory IC StrataFlash™ Series 28F256P30 256 Mb kb 28mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 2551
Step5Bar-code shipping tag
RC28F256P30B85A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    StrataFlash™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    1.7V~2V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    28F256P30
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Power Supplies
    1.81.8/3.3V
  • Voltage
    1.7V
  • Interface
    Parallel, Serial
  • Memory Size
    256Mb 16M x 16
  • Nominal Supply Current
    28mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    52MHz