  • RC2512FK-7W10RL
RC2512FK-7W10RL
advertisement
Manufacturer No:
RC2512FK-7W10RL
HK JDW NO:
898-RC2512FK-7W10RL
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 10Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 7275
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC2512FK-7W10RL
  • Type
    Parameter
    Select All
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    200V
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
    2512
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C