  • RC2512FK-0733R2L
RC2512FK-0733R2L
advertisement
Manufacturer No:
RC2512FK-0733R2L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RC2512FK-0733R2L
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
RC2512FK-0733R2L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 33.2Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1428
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC2512FK-0733R2L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    40.511469mg
  • Manufacturer Package Identifier
    RC2512
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RC
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    33.2Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    500V
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    3.1mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm