  • RC2400-ZNM
RC2400-ZNM
advertisement
Manufacturer No:
RC2400-ZNM
Manufacturer:
Radiocrafts
HK JDW NO:
656-RC2400-ZNM
Package:
30-SMD Module
Datasheet:
RC2400-ZNM
Purchasing and Inquiry
RC2400-ZNM Overview
Surface Mount is used to mount the RF Transceiver.It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tape & Reel (TR) package.Operating at -30°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.This RF Transceiver Module belongs to the Zigbee family.The RF Transceiver can supply 2V~3.6V voltage.A 2.4GHz frequency is used by the RF Transceiver Module.
RC2400-ZNM Features
Surface Mount
Tape & Reel (TR) package
2V~3.6V volts
RC2400-ZNM Applications
There are a lot of Radiocrafts AS RC2400-ZNM RF Transceiver Modules applications.
  • Switch
  • Consumer Electronics
  • Industrial and Data Logger
  • Health care
  • Patient Asset Tracking
  • Security Systems
  • Health and Fitness
  • LED Lighting
  • Retail
  • Digital Remote
Step5Bar-code shipping tag
RC2400-ZNM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    30-SMD Module
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Zigbee
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Voltage - Supply
    2V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    CC2530
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    3dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, Castellation
  • Sensitivity
    -97dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    24mA
  • Current - Transmitting
    34mA