  • RC2012F2R80CS
RC2012F2R80CS
advertisement
Manufacturer No:
RC2012F2R80CS
HK JDW NO:
703-RC2012F2R80CS
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RC2012F2R80CS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.8Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC2012F2R80CS
  • Factory Lead Time
    47 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    2.8Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.66mm