  • RC2010JK-0782RL
RC2010JK-0782RL
advertisement
Manufacturer No:
RC2010JK-0782RL
HK JDW NO:
898-RC2010JK-0782RL
Datasheet:
RC2010JK-0782RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 82Ohm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3640
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC2010JK-0782RL
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    82Ohm
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    2.5mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm