  • RC2010FK-07953KL
RC2010FK-07953KL
advertisement
Manufacturer No:
RC2010FK-07953KL
HK JDW NO:
898-RC2010FK-07953KL
Datasheet:
RC2010FK-07953KL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 953kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC2010FK-07953KL
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    953kOhm
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    400V
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm