  • RC2010FK-072K05L
RC2010FK-072K05L
advertisement
Manufacturer No:
RC2010FK-072K05L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RC2010FK-072K05L
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
RC2010FK-072K05L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.05kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC2010FK-072K05L
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.05kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    400V
  • Power Rating
    750mW
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm