  • RC1587T15
RC1587T15
advertisement
Manufacturer No:
RC1587T15
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-RC1587T15
Package:
TO-220-3
Datasheet:
RC1587T15
Description:
Converter, Intel Pentium® II GTL+, Pro 1.5V NOT SPECIFIED Cel SINGLE Specialized Voltage Regulator 0°C~125°C RC1587 3 Terminations TO-220-3
Quantity:
In Stock : 10199
Step5Bar-code shipping tag
RC1587T15
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Converter, Intel Pentium® II GTL+, Pro
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    RC1587
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input
    3.3V~7V
  • Voltage - Output
    1.5V
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.1V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Output Current1-Max
    3A
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V