  • RC12JB20K0
RC12JB20K0
advertisement
Manufacturer No:
RC12JB20K0
HK JDW NO:
762-RC12JB20K0
Datasheet:
RC12JB20K0
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Composition,
Step5Bar-code shipping tag
RC12JB20K0
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.142Diax0.374L 3.60mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Resistance
    20kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Diameter
    3.6mm