  • RC1218JK-07110RL
RC1218JK-07110RL
advertisement
Manufacturer No:
RC1218JK-07110RL
HK JDW NO:
898-RC1218JK-07110RL
Package:
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet:
RC1218JK-07110RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 110Ohm, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC1218JK-07110RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    Wide 1812 (4532 Metric), 1218
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.181W 3.10mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    110Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    4.6mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm