  • RC1206JR-7W120RL
RC1206JR-7W120RL
advertisement
Manufacturer No:
RC1206JR-7W120RL
HK JDW NO:
898-RC1206JR-7W120RL
Datasheet:
RC1206JR-7W120RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 120Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 2221
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC1206JR-7W120RL
  • Package / Case
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    120Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V
  • Rated Temperature
    70°C