  • RC1206FR-1061R9L
RC1206FR-1061R9L
advertisement
Manufacturer No:
RC1206FR-1061R9L
HK JDW NO:
898-RC1206FR-1061R9L
Package:
1206
Datasheet:
RC1206FR-1061R9L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 61.9Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RC1206FR-1061R9L
  • Rated Temperature
    70°C
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
    Tape & Reel
  • Published
  • Tolerance
    1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    61.9Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Paper, 10 Inch
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Working Voltage
    200V