  • RC1206FR-073M48L
RC1206FR-073M48L
advertisement
Manufacturer No:
RC1206FR-073M48L
HK JDW NO:
898-RC1206FR-073M48L
Datasheet:
RC1206FR-073M48L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 3.48MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4139
Step5Bar-code shipping tag
RC1206FR-073M48L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    3.48MOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm