  • RC1206FR-0716R5L
RC1206FR-0716R5L
advertisement
Manufacturer No:
RC1206FR-0716R5L
HK JDW NO:
898-RC1206FR-0716R5L
Datasheet:
RC1206FR-0716R5L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 16.5Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8720
Step5Bar-code shipping tag
RC1206FR-0716R5L
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    16.5Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm