  • RC1005F2874CS
RC1005F2874CS
advertisement
Manufacturer No:
RC1005F2874CS
HK JDW NO:
703-RC1005F2874CS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.87MOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RC1005F2874CS
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.87MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm