  • RC0805JR-132K4L
RC0805JR-132K4L
advertisement
Manufacturer No:
RC0805JR-132K4L
HK JDW NO:
898-RC0805JR-132K4L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 2.4kOhm, 5%,
Quantity:
In Stock : 1776
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC0805JR-132K4L
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    2.4kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    150V
  • HTS Code
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 11 1/4 Inch
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm