  • RC0805JR-071K8L
RC0805JR-071K8L
advertisement
Manufacturer No:
RC0805JR-071K8L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RC0805JR-071K8L
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RC0805JR-071K8L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 1.8kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 42923
Purchasing and Inquiry
SCOPE
APPLICATIONS
All general purpose application
FEATURES
Halogen Free Epoxy
RoHS compliant
Products with lead free terminations meet RoHS requirements
Pb-glass contained in electrodes, resistors element and glass are exempted by RoHS
Reducing environmentally hazardous wastes
High component and equipment reliability
Saving of PCB space
None forbidden-materials used in products/production
Step5Bar-code shipping tag
RC0805JR-071K8L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    RC
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    1.25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Height
    609.6μm
  • Resistance
    1.8kOhm
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • Voltage - Rated AC
    150V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Power Rating
    125mW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Surface Mount
    YES
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Composition
    Thick Film
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Tolerance
    ±5%
  • Construction
    Rectangular
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Military Standard
    Not
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W