  • RC0805FR-7W10RL
RC0805FR-7W10RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0805FR-7W10RL
HK JDW NO:
898-RC0805FR-7W10RL
Package:
Datasheet:
RC0805FR-7W10RL
Description:
Quantity:
In Stock : 202671
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC0805FR-7W10RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    2mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Rated Temperature
    70°C