  • RC0805FR-135K62L
RC0805FR-135K62L
advertisement
Manufacturer No:
RC0805FR-135K62L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RC0805FR-135K62L
Package:
Datasheet:
RC0805FR-135K62L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 5.62kOhm, 1%,
Quantity:
In Stock : 16000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC0805FR-135K62L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    5.62kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    150V
  • HTS Code
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 13 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm