  • RC0805FR-0747K5L
RC0805FR-0747K5L
advertisement
Manufacturer No:
RC0805FR-0747K5L
HK JDW NO:
898-RC0805FR-0747K5L
Datasheet:
RC0805FR-0747K5L
Description:
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 47.5kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1710
Step5Bar-code shipping tag
RC0805FR-0747K5L
    33 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    47.5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    1.25mm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm