  • RC0805FR-0739R2L
RC0805FR-0739R2L
advertisement
Manufacturer No:
RC0805FR-0739R2L
HK JDW NO:
898-RC0805FR-0739R2L
Datasheet:
RC0805FR-0739R2L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 39.2Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2231
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC0805FR-0739R2L
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    39.2Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    1.25mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm