  • RC0805FR-07115RL
RC0805FR-07115RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0805FR-07115RL
HK JDW NO:
898-RC0805FR-07115RL
Datasheet:
RC0805FR-07115RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 115Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 888
Step5Bar-code shipping tag
RC0805FR-07115RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    115Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm