  • RC0603JR-07100RL
RC0603JR-07100RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0603JR-07100RL
HK JDW NO:
898-RC0603JR-07100RL
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RC0603JR-07100RL
Description:
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603
Purchasing and Inquiry
APPLICATIONS
All general purpose application
FEATURES
Halogen Free Epoxy
RoHS compliant
Products with lead free terminations meet RoHS requirements
Pb-glass contained in electrodes, resistors element and glass are exempted by RoHS
Reducing environmentally hazardous wastes
High component and equipment reliability
Saving of PCB space
None forbidden-materials used in products/production
MSL class: MSL 1
Step5Bar-code shipping tag
RC0603JR-07100RL
    Select All
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Tolerance
    ±5%
  • Construction
    Rectangular
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Military Standard
    Not
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    RC
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    800μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Resistance
    100Ohm
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Power Rating
    100mW