  • RC0603FR-131R1L
RC0603FR-131R1L
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-131R1L
HK JDW NO:
898-RC0603FR-131R1L
Datasheet:
RC0603FR-131R1L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 1.1Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-131R1L
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    1.1Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Packing Method
    TR, Paper, 13 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C