  • RC0603FR-0739R2L
RC0603FR-0739R2L
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-0739R2L
HK JDW NO:
898-RC0603FR-0739R2L
Datasheet:
RC0603FR-0739R2L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 39.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4833
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-0739R2L
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    39.2Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm