  • RC0603FR-072R55L
RC0603FR-072R55L
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-072R55L
HK JDW NO:
898-RC0603FR-072R55L
Datasheet:
RC0603FR-072R55L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.55Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 10601
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-072R55L
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    2.55Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm