  • RC0603FR-0728K7L
RC0603FR-0728K7L
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-0728K7L
HK JDW NO:
898-RC0603FR-0728K7L
Datasheet:
RC0603FR-0728K7L
Description:
FIXED RESISTOR RC Series, Thick Film, 28.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 345
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-0728K7L
    33 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    28.7kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm