  • RC0603FR-0715RL
RC0603FR-0715RL
advertisement
Manufacturer No:
RC0603FR-0715RL
HK JDW NO:
898-RC0603FR-0715RL
Datasheet:
RC0603FR-0715RL
Description:
RES SMD 15 OHM 1% 1/10W 0603
Step5Bar-code shipping tag
RC0603FR-0715RL
    33 Weeks
  • Contact Material
    Gold
  • Mount
    Through Hole
    WRAPAROUND
  • Weight
    250mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    15Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
    FIXED RESISTOR
  • Current Rating
    50mA
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm